PL

EN

Greenpower 2013

Data 11.06.2013

Minione targi Greenpower, które odbyły się w dniach 14-16 maja br. w Poznaniu, można podsumować jako udane spotkanie profesjonalistów i pasjonatów, chłonnych wiedzy i kontaktów. Do Poznania przyjechali goście nie tylko z Polski, lecz m.in. z Arabii Saudyjskiej, Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Chin, Danii, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Włoch oraz Pakistanu.

Tegoroczne targi obfitowały w wydarzenia dedykowane specjalistom. Przygotowano wiele konferencji, warsztatów i szkoleń. W dwóch pawilonach swoje ekspozycje pokazało ponad 100 wystawców, związanych z rozwijającą się intensywnie branżą energetyki odnawialnej.

Prelekcje otwarte dla zwiedzających i wystawców o tematyce: „Technologie fotowoltaiczne” oraz „Technologie stosowane w biogazowniach” zorganizowały wspólnie PIGEO, MTP oraz REO. W konferencjach tych wzięło udział ponad 100 osób.

Po raz pierwszy na targach Greenpower aktywnością wykazała się redakcja miesięcznika „Czysta Energia”, znana m.in. ze zorganizowania 11 konferencji na targach POLEKO i Pellets Expo&Brykiet. Redaktorzy czasopisma we współpracy z MTP i Polskim Towarzystwem Fotowoltaiki przygotowali dwie konferencje: „I Forum Fotowoltaika dla każdego” i „Samowystarczalne gospodarstwo agroturystyczne”. Obie konferencje prowadziła Urszula Wojciechowska, a w recepcji nad całością czuwała Magdalena Lipiecka.

 

Fotowoltaika – I Forum

Forum stanowiło odpowiedź na ogromne zainteresowanie fotowoltaiką, wywołane przedstawieniem w projekcie ustawy o OZE przyjaznego systemu wsparcia. Na Forum przybyło ponad 300 osób, oczekujących przede wszystkim informacji na temat ostatecznych rozwiązań prawnych i terminu powstania ustawy o OZE. Niestety, na spotkanie nie dotarł przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki (w tym samym dniu odbywało się w MG zebranie komisji). Jednak nie zabrakło profesjonalistów i znawców branży. O tym, co ujęto w projekcie ustawy, o jej zaletach i wadach mówił Michał Ćwil z PIGEO. Nowości z sektora PV przedstawił prof. Maciej Nowicki, były minister środowiska. Z wielką pasją o rozwoju energetyki słonecznej mówili, mający największy udział w jej rozwoju, dr Stanisław Pietruszko i prof. Dorota Chwieduk.

Prawnicy Weronika Pelc i Radosław Wasiak z kancelarii Prawnej Wardyński i Wspólnicy ponad godzinę krok po kroku opowiadali o tym, jak zbudować instalację PV, jakie pozwolenia należy uzyskać i jakie spełnić warunki. Tradycyjnie o możliwościach finansowania inwestycji OZE mówiła Grażyna Kasprzak z BOŚ. Trzy kolejne prezentacje tego dnia przedstawili pracownicy firm Sunpark, ML System i Schüco.

Forum zakończył panel dyskusyjny, prowadzony przez dr. Stanisława Pietruszko. Ożywiona dyskusja trwała ponad godzinę.

 

Agroturystyka

Coraz większa część społeczeństwa dostrzega pozytywne strony wypoczynku na łonie natury. Takiemu relaksowi sprzyja szybko powstająca sieć gospodarstw agroturystycznych. Aby poprawić rentowność i uniezależnić się od dostawców energii, w wielu z tych gospodarstw już zainstalowało na budynkach kolektory słoneczne, a do systemu ogrzewania włączono pompy ciepła. Organizatorzy konferencji postanowili zainteresować prowadzących działalność agroturystyczną jeszcze innym źródłem OZE, a mianowicie fotowoltaiką.

Na konferencję przyjechało ok. 200 osób, właścicieli gospodarstw oraz osoby chcące zrealizować tego typu przedsięwzięcie. O roli i znaczeniu agroturystyki dla ekologicznej turystyki mówił prof. Krzysztof Kasprzak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Efektywność energetyczną i przykłady zastosowań przeanalizował Krzysztof Gigol z Forum Rozwoju Efektywnej Energii. O możliwościach inwestowania i opłacalności instalacji wykorzystujących energię słońca w gospodarstwie mówił Piotr Napierała z firmy PiTERN, a o ekologicznych i ekonomicznych aspektach wykorzystania pompy ciepła Przemysław Radzikiewicz z firmy Glen Dimplex Polska. Sprawy prawne przedstawił Radosław Wasiak, a funkcjonowanie mikroinstalacji i małych instalacji OZE przybliżył Michał Ćwil. O możliwościach finansowania ze środków BOŚ mówiła Grażyna Kasprzak, a o wsparciu ze środków PROW opowiadał Wiesław Wasilewski z BIG-POL. Swoje doświadczenia i rozwiązania stosowane w gospodarstwie agroturystycznym przedstawili: Joanna Tabaka (firma T&T Proenergy), Marek Gregorczyk (Zielona- energia.com) oraz Witold Wawdysz (Sunpark Polska).

 

Urszula Wojciechowska

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij