PL

EN

Gardenia na wiosnę!

Data 19.05.2015

Od 26 do 28 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz dziewiąty odbyły się Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, które w ciągu trzech dni odwiedziło ponad 26 tys. zwiedzających.

Swoją ofertę na targach zaprezentowało 550 wystawców, którzy demonstrowali rośliny, narzędzia, nawozy, kosiarki, systemy nawadniające, dekoracje, usługi ogrodnicze, nowości i innowacyjne rozwiązania. Oprócz tego na targach miały miejsce liczne wydarzenia, m.in. seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, spotkanie stowarzyszeń czy otwarta debata z udziałem wiceprezydenta Poznania, Macieja Wudarskiego. Ponadto podczas targów zwiedzający mieli możliwość wzięcia udziału w pierwszym spotkaniu blogerów ogrodniczych oraz zagłosowania na ogród realizowany przez profesjonalistów w ramach konkursu „Inspiracje – Aranżacje”. Postępy w ramach budowy można było obserwować w trakcie trwania samych targów.

Pierwszego dnia targów, jak co roku, odbyła się już dziewiąta edycja seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa, tym razem zatytułowanego „Zieleń dla miast, miasta dla zieleni”. Po otwarciu seminarium przez prezes firmy Abrys, Magdalenę Dutkę, oraz dyrektora produktów targowych, Filipa Bittnera, ogłoszone zostały wyniki konkursu „Inspiracje w przestrzeni” oraz przyznano nagrody (więcej na str. 13). Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się głównie naukowcy oraz praktycy zajmujący się zarówno kwestą nasadzeń roślin, jak i ich ochroną nie tylko w procesach inwestycyjnych, ale również na etapie projektowania drzewostanów oraz w sferze prawnej. Pomiędzy panelami, które były poświęcone twórczej pracy przy nasadzeniach, bezpieczeństwu i ochronie zieleni, a także prawu, był czas na dyskusje. Niektóre spośród nich okazały się dość burzliwe, co dowiodło, że np. kwestia wyboru odmian rodzimych lub obcych nadal powoduje podział środowiska w Polsce na zwolenników i przeciwników danego rozwiązania. I choć w zasadzie i jednym, i drugim chodzi o to samo, to jednak nadal osoby z branży nie skupiają się na tym najważniejszym zagadnieniu, czyli na wyeliminowaniu gatunków obcych, które są szczególnie inwazyjne, a nie na usunięciu z przestrzeni publicznej wszelkich obcych gatunków. Taka wymiana poglądów okazała się pomocna przy doborze tematyki na przyszły rok. W następnej edycji seminarium zamierzamy bowiem powrócić do budzących najwięcej emocji zagadnień. Wśród uczestników spotkania, których w tym roku zarejestrowało się aż 530, rozlosowano nagrody książkowe.

Hanna Bauta

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij