PL

EN

Gardenia 2012 – wystawa pod znakiem zieleni

Data 24.02.2012

Gardenia 2012 – wystawa pod znakiem zieleni

Trendy na wiosnę i lato jak co roku można było śledzić podczas Targów Ogrodniczych i Architektury Krajobrazu Gardenia, które odbyły się pod koniec lutego br.

Po raz szósty w Poznaniu odbyły się Targi Ogrodnicze i Architektury Krajobrazu Gardenia, które trwały od 24 do 26 lutego br. Zaprezentowało się na nich 480 wystawców z Polski, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Słowacji, USA i Włoch. Na powierzchni blisko 13 tys. m2 odbywały się również Targi Zoologiczne Animal Market. Nie zabrakło również imprez towarzyszących, konkursów oraz ogrodów demonstracyjnych i pokazów florystycznych. We wszystkich tych wydarzeniach mogło wziąć udział 24 tys. zwiedzających.

Targi dla…

Zwiedzających i wystawców, czyli dla tych wszystkich, którzy chcieli zapoznać się nie tylko ze szkółkami, wydawnictwami branżowymi, ale i ofertą firm prezentujących materiał roślinny, urządzenia, narzędzia i sprzęt ogrodniczy, chemię ogrodową, małą architekturę, akcesoria do nawadniania, a także elementy dekoracyjne oraz kwiaty. Dodatkowo targi odwiedzili urzędnicy, właściciele firm oraz architekci krajobrazu. Wielką atrakcją okazały się ogrody pokazowe Garte i Gardenii, które miały na celu propagowanie przestrzeni rozwijającej wyobraźnię. Na przykład dzieci mogły nie tylko wspinać się na górę zrobioną z opon samochodowych, grać na instrumentach, budować budowle z wielkich klocków, ale i pograć w gry planszowe czy poskakać na trampolinie. Projektowany plac w założeniu miał intrygować i pobudzać zmysły dzieci, aby samodzielnie mogły tworzyć i budować. Z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów na swoim stoisku zaprezentowało możliwości igrania formą i kolorem. Oprócz tego Stowarzyszenie zaproponowało zabawę przestrzenią jako temat przewodni konferencji, podczas której przemawiał Adrian Fisher, projektant labiryntów. Twórca przestawił je jako przykład fascynującej aranżacji przestrzeni. Odwiedzający tegoroczne targi mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach, które po raz trzeci zostały zorganizowane przez     Katedrę Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie i Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (Manufaktura KunSZTU) oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem: „Dom w ogrodzie – ogród w domu, czyli projektowanie zintegrowanej przestrzeni zamieszkania”. Z roku na rok te interdyscyplinarne warsztaty projektowe cieszą się coraz większą popularnością.

„Promocja miast poprzez zieleń”

Pod tym hasłem odbyło się tegoroczne seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa. Działania i reklama w zakresie promocji zieleni są nadal potrzebne – takie wnioski można było wyciągnąć z wystąpień prelegentów, którzy reprezentowali różne ośrodki akademickie podczas szóstej edycji seminarium, którego organizatorem podczas Dnia Profesjonalisty 24 lutego br. była redakcja „Zieleni Miejskiej” oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przykłady przedstawione w ramach analizy tematu dotyczącego promocji miast przez zieleń dowiodły, że działania takie są jak najbardziej potrzebne są nie tylko władzom, ale przede wszystkim mieszkańcom, którzy jeśli tylko mają możliwość, sami coraz chętniej podejmują inicjatywy oddolne, związane z rewitalizacją podwórek, tymczasowymi ogrodami czy instalacjami, które są promowane w ramach inicjatyw obywatelskich. Przykłady Katowic, promujących się przez hasło „Miasto-Ogród”, czy Olsztyna, który za pomocą Systemu Identyfikacji Miejskiej również próbuje uporządkować swój wizerunek, uwidaczniają potencjał polskich miast. Organizatorzy wraz z gronem prelegentów starali się pokazać, jak powinno wyglądać zarządzanie miastami, aby rozwijały się one w dobrym kierunku, stawiając na kontakt mieszkańców z naturą. Prowadzący dr hab. Piotr Urbański, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, podkreślał, jak ważne jest promowanie terenów zieleni, ponieważ tylko dzięki nim wprowadzany jest ład przestrzenny, a miasta mogą zyskać indywidualny charakter. Architekci krajobrazu, urzędnicy, studenci, a także zarządcy terenów zieleni dowiedzieli się, jakie działania przynoszą najlepsze efekty. Uczestnicy mogli również zapoznać się z wystawą prac, która odbyła się w ramach seminarium, a która pokazywała realizacje i projekty placów zabaw w ramach konkursu „Inspiracje w przestrzeni” (patrz str. 38).     Organizatorzy Targów Ogrodniczych Gardenia, które z roku na rok wzbogacają swój program wystawienniczy, już teraz planują szereg interesujących wydarzeń podczas przyszłorocznej edycji, na którą serdecznie zapraszają wystawców i zwiedzających.

Hanna Bauta

Stoiska wyróżnione w konkursie Acanthus Aureus: •    BRADAS Adam i Jan Tyrała •    Cell Fast •    KWAZAR •    Gospodarstwo Specjalistyczne „PANEK”•    Szkółka Byczkowscy•    SZKÓŁKA DRZEW, KRZEWÓW OZDOBNYCH I RÓŻ Zbyszek Wybicki•    SZKÓŁKI KUROWSCYZłoty Medal MTP na tegorocznej Gardenii otrzymały:•    Kosiarka spalinowa HONDA HRX 476 C1VKE z napędem SmartDriveHonda Motor – zgłaszający: Aries Power Equipment, Warszawa•    Tulipanowiec amerykański ‘Edward Gursztyn’ – Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn, Braniewo•    Podłoże do wysiewu AURA 80 l – HOLLAS, Pasłęk•    Bębny Auto Reel z automatycznym zwijaczem wężaHOZELOCK, Wielka Brytania – zgłaszający: VICTUS –EMAK, Poznań•    Cis pośredni ‘Stefania’ – Szkółki KUROWSCY, Końskowola•    Gama dziecięca VILMORIN – CNOS – GARDEN, Komorniki k. Poznania•    Ogórek odmiana GROT F1 – Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze POLAN, Kraków

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij