PL

EN

13. Konferencja Metody zagospodarowania osadów ściekowych

Data 16.09.2019 - 18.09.2019

Opis

Powstawanie, przetwarzanie i właściwości osadów ściekowych, a przede wszystkim ich zagospodarowanie, od wielu lat są tematem dyskusji w Polsce i na świecie. Przed nami kolejna, już 13 edycja Konferencji Metody zagospodarowania osadów ściekowych, podczas której naukowcy oraz praktycy szczegółowo omówią to bardzo ważne zagadnienie i spróbują odpowiedzieć na pytania nurtujące branżę wod-kan.

Wzrost ilości osadów ściekowych jest bezpośrednio spowodowany zwiększeniem się liczby mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków, która według danych GUS w ostatnich dwudziestu latach wzrosła o niemal 50%. Ilość osadów wytworzonych w 2016 roku w przemysłowych i komunalnych oczyszczalniach ścieków to ponad 947 ton suchej masy. Osad staje się coraz większym problemem, choćby ze względu na fakt obowiązującego od dnia 1 stycznia 2016 r. zakazu składowania komunalnych osadów ściekowych. Warto także zaznaczyć, że według danych GUS pozyskanie biogazu z oczyszczalni ścieków w 2016 roku wzrosło o 51% (z 3321 do 5014 TJ), w porównaniu do 2012 roku. W ostatnich latach zauważalny jest także systematyczny wzrost liczby instalacji wzbogacania biogazu w Europie (co roku średnio o ponad 20%). Osady ściekowe to nie tylko problem – podczas konferencji skupimy się na potencjale osadów oraz możliwościach ich zagospodarowania.

Biorąc pod uwagę powyższe zmiany można stwierdzić, że osady ściekowe to temat bardzo rozwojowy i istotny dla branży. W programie konferencji znajdą się m.in.

  • Ekonomia gospodarowania osadami ściekowymi w polskich realiach
  • Jak aktualne prawo stymuluje ekonomię rynku osadów ściekowych?
  • Przegląd innowacyjnych rozwiązań i technologii
  • Odzysk fosforu - innowacja zwiększająca efektywność gospodarki osadami ściekowymi
  • Rozwiązania gospodarki osadowej dla mniejszych przedsiębiorstw wod-kan
  • Fermentacja i kofermentacja osadów ściekowych
  • Termiczne przekształcanie osadów ściekowych

Ciekawe wyjazdy studyjne

Uczestnicy konferencji oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej będą mogli zobaczyć, jak w praktyce stosuje się rozwiązania związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych. Okazją ku temu będą wyjazdy studyjne. Trzeciego dnia konferencji będziemy mieli okazję zwiedzić aż dwie instalacje. Pierwszym miejscem będzie Spółka Wodno-Ściekowa „SWARZEWO”, która jest jedną z dwóch najbardziej wysuniętych na północ oczyszczalni w kraju, przez co ma istotny wpływ na ochronę wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Na terenie oczyszczalni jest prowadzona wspólna fermentacja osadu i odpadów organicznych z kompostowaniem osadu pofermentacyjnego. Obiekt jest samowystarczalny pod względem energetycznym. Następnie udamy się do Grupowej Oczyszczalni Ścieków „DĘBOGÓRZE”, która eksploatowana jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „PEWIK” Sp. z o.o. w Gdyni. Od ponad 20 lat działa tu spalarnia odwodnionych osadów ściekowych, z obrotową suszarką bezpośrednią i piecem fluidalnym, spalająca osady ściekowe po odwodnieniu w prasach komorowych.

Na konferencji nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, które będą sprzyjać integracji uczestników. Zaplanowana uroczysta kolacja branżowa będzie miejscem dyskusji i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji pełnej nadmorskich atrakcji i pięknych widoków!

Patronat honorowy

Partner specjalny

Partner

Partner branżowy

Patronat medialny

Pliki do pobrania

Lokalizacja

Władysławowo

Władysławowo

Gospodarka wodno-ściekowa

Kontakt

Dział Szkoleń i Konferencji

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij