PL

EN

Rynek paliw z odpadów przed nowymi wyzwaniami

Data 08.03.2016

Potencjał rynku paliw z odpadów w Polsce jest spory – eksperci szacują, że możliwa jest produkcja tego typu paliwa rzędu od 3,5 mln t do 5 mln t rocznie. O sytuacji w branży dyskutowali w Opolu uczestnicy konferencji zorganizowanej przez firmę Abrys.

Na skutek licznych inwestycji przeprowadzonych w ostatnich 2-3 latach coraz więcej zakładów zagospodarowania posiada linie technologiczne do produkcji RDF. Na rynku mamy już teraz do czynienia z podażą przewyższającą popyt. Uczestnicy trzydniowej konferencji (8-10 marca) dość zgodnie twierdzili, że dziś w uprzywilejowanej sytuacji znajdują się odbiorcy paliwa z odpadów, czyli cementownie, które stawiają producentom coraz wyższe warunki finansowe i jakościowe.

Według ekspertów uczestniczących w konferencji, stabilizację na rynku paliw zapewniłoby wykorzystanie ich w ciepłownictwie. Sęk w tym, że wciąż brakuje w naszym kraju kotłów dedykowanych właśnie spalaniu paliw z odpadów. – Energetyka zawodowa ma dziś problemy, rozwiązaniem powinny być systemy lokalne, a więc z lokalnym wytwórcą odpadów i lokalnym odbiorcą. To najbardziej pożądany model. Pytanie, kto pierwszy wybuduje instalację dedykowaną spalaniu paliwa z odpadów? – zastanawiał się dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, przewodniczący rady programowej opolskiej konferencji.

Jednym z głównych problemów, z jakimi boryka się rynek, jest też jednak niestabilność przepisów prawa, które co kilka miesięcy istotnie się zmienia. Oprócz uwarunkowań prawnych i rynkowych sporo miejsca w ramach konferencji poświęcono aspektom technologicznym produkcji paliw z odpadów. Nie mogło więc zabraknąć prezentacji urządzeń i rozwiązań technicznych stosowanych już z powodzeniem na rynku europejskim. Uczestnicy spotkania w Opolu wzięli także udział w wyjeździe studyjnym do ZGO Gać oraz Cementowni Górażdże, gdzie współspalane są paliwa alternatywne.

Lech Bojarski
Redaktor naczelny wydawnictw
Z-ca redaktor naczelnej Przeglądu Komunalnego

 

Zdjęcia

Partner generalny

Parter specjalny

Partnerzy

Patroni medialni

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij