PL

EN

Termiczne przekształcanie odpadów - od planów do realizacji

Data 04.11.2014

Spalarnie bez tajemnic

Jak przebiega budowa zakładów termicznego przekształcania odpadów w Polsce, jakimi doświadczeniami mogą się podzielić inwestorzy i gdzie jeszcze mogą powstać tego typu obiekty w najbliższych latach – kompendium wiedzy o polskich, ale i zagranicznych projektach spalarniowych otrzymali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji „Termiczne przekształcanie odpadów – od planów do realizacji”, która odbyła się na początku listopada w Bydgoszczy.

Wybór miejsca trzydniowej (4-6 listopada br.) XI edycji konferencji nie był przypadkowy, Bydgoszcz jest bowiem jednym z sześciu miast w Polsce, w których powstają zakłady termicznego przekształcania odpadów. Podobne inwestycje prowadzone są także w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Białymstoku i Koninie. - Dotychczas w ramach kolejnych edycji tej konferencji jeździliśmy po krajach Europy i zwiedzaliśmy tamtejsze zakłady, bo u nas nie istniały, a teraz to się zmienia. Teraz jeździmy po polskich miastach, w których budowane są spalarnie. To wielki sukces 25 lat ochrony środowiska w Polsce, że udało się doprowadzić do rozpoczęcia tych inwestycji – mówił otwierając spotkanie dr hab. inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, opiekun naukowy konferencji.

Podczas konferencji mówiono nie tylko o budowanych już obiektach, ale i dopiero planowanych projektach. Postęp prac przygotowawczych do budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Gdańsku przedstawił Wojciech Głuszczak z tamtejszego Zakładu Utylizacyjnego. – Przystąpiliśmy do wyboru partnera inwestycji w formule PPP. Wpłynęło 13 wniosków w te sprawie. Na pewno czeka nas długi wielomiesięczny dialog, być może uda nam się wykorzystać doświadczenia poznańskie i ten proces skrócić. W każdym razie przed nami sporo wyzwań – informował W. Głuszczak.

O problemach z planowaną budową ITPOK w Łodzi opowiadała z kolei Magdalena Łysek z tamtejszego Urzędu Miasta: - Nam w całym procesie trochę brakowało dotąd szczęścia, ale mamy nadzieję, że od stycznia projekt ruszy wreszcie do przodu.

Dużą wartość bydgoskiej konferencji stanowiły z pewnością wystąpienia zagranicznych gości, zwłaszcza te prezentujące doświadczenia innych krajów w projektach spalarniowych. I tak, np. Jan den Boer z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mówił o spalarniach w Holandii, która jest trzecim krajem w Europie jeśli chodzi o ilość spalanych odpadów (tylko Niemcy i Francja spalają więcej). Wskazywał, że społeczna akceptacja spalarni to wynik otwartego informowania mieszkańców o szczegółach technologii spalania odpadów i rzeczowego uzasadniania takich inwestycji w rozmowach z mieszkańcami.

Konferencja Abrysu przybliżyła uczestnikom również zagadnienia ściśle techniczne związane z eksploatacją spalarni, technologie w nich stosowane, jak i kwestie zagospodarowania odpadów poprocesowych np. przy budowie dróg. 

Na koniec zorganizowano wyjazd na plac budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, który pod koniec przyszłego roku ma już przyjmować odpady. 

Lech Bojarski

Cała relacja z konferencji - w grudniowym numerze Przeglądu Komunalnego.

 

Zdjęcia

Współorganizatorzy

Partnerzy generalni

Partner strategiczny

Sponsor generalny

Partner specjalny

Partnerzy

Partner prawny

Współpraca

Partner cyklu

Sponsor vouchera turystycznego

Tłumaczenia

Patroni medialni

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij