PL

EN

Forum eksploatatorów RIPOK

Data 19.11.2014

W Polsce funkcjonuje około 100 regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, które od blisko półtora roku są filarem funkcjonowania polskiego systemu gospodarki odpadami.

Forum eksploatatorów RIPOK, które odbyło się w dniach 19-20 listopada br. w Białce Tatrzańskiej było niesamowitą okazją do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat eksploatacji wspomnianych instalacji.

Uczestnicy spotkania starali się znaleźć odpowiedź na szereg nurtujących ich pytań: jakie problemy eksploatacyjne najczęściej pojawiają się na RIPOK-ach? Jak im zapobiegać? Jak sobie z nimi radzić? Jak przygotować się do rozbudowy instalacji? Jak wybrać optymalną technologie?

Pierwszy dzień spotkania skierowany był tylko dla eksploatatorów. Rozpoczął go Piotr Szewczyk, Dyrektor ZUOK Orli Staw, Przewodniczący Rady RIPOK, którym w swoim wystąpieniu skupił się na aspektach związanych z mechanicznym przetwarzaniem odpadów. O niuansach dotyczących biologicznego przetwarzania odpadów opowiadał Hanna Marlière. Pierwsze doświadczenia z funkcjonowania instalacji fermentacji zlokalizowanej przy Zakładzie Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o.o., przedstawił Andrzej Sobolak, Prezesa Zarządu.

Lokalizację składowiska, możliwości zabezpieczenia frakcji lotnych przed rozwianiem, gospodarkę odciekową na składowisku oraz sprzęt eksploatacyjny na kwaterze omówił prowadzący sesję "Składowanie odpadów" - Piotr Prochot z Zakład Gospodarki Odpadami S.A., Bielsko-Biała.

Drugi dzień spotkania poświęcony był przeglądowi technologii dla RIPOK. W trakcie panelu swoje wystąpienia mieli partnerzy spotkania. Uczestnikom spotkania przedstawili tematykę dotyczącą m.in. optymalizacji procesów przeładunku i rozdrabniania odpadów, minimalizacji problemów odorowych czy kompleksowych rozwiązań do separacji i sortowania odpadów komunalnych.

Zwieńczeniem dwudniowych obrad była sesja "Organizacja i eksploatacja zakładu zagospodarowania odpadów", prowadzona przez Andrzeja Sobolaka z ZGO GAĆ Sp. z o.o., która przybliżyła uczestnikom spotkania zagadnienia z zakresu struktury organizacyjnej ZZO oraz zagrożeń przeciw pożarowych i możliwością ich przeciwdziałania.

Równocześnie do prowadzonych obrad odbywały się bezpłatne konsultacje prawne, których udzielał dr Jędrzej Bujnym z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna Sp. k.

Mamy nadzieję, że ogrom podanych informacji oraz poziom przeprowadzonych dyskusji przyczyni się do poszerzenia oraz ugruntowania wiedzy z zakresu funkcjonowania regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Ogrom podanych informacji oraz poziom merytoryczny przeprowadzonych dyskusji bez wątpienia przyczyni się do poszerzenia oraz ugruntowania wiedzy w tematyce.

Zdjęcia

Partnerzy

Patroni medialni

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij