PL

EN

Eksploatacja i rekultywacja bezpiecznych składowisk odpadów

Data 22.02.2012

Nowy system prawny powstały wraz z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza pojęcie instalacji regionalnej oraz instalacji zastępczej, których ważnym elementem będą składowiska odpadów. Problemy związane z funkcjonowaniem składowisk w nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi były przewodnim tematem organizowanej przez Abrys od lat Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Eksploatacja i rekultywacja bezpiecznych składowisk odpadów.  Spotkanie odbyło się w tym roku we wrocławskim hotelu Haston City i zgromadziło blisko 230 uczestników – praktyków, przedstawicieli nauki oraz administracji publicznej, którym bliski jest problem przyszłości składowisk. Konferencja była więc spotkaniem  specjalistów spoglądających na problem składowania odpadów z różnych stron i na bazie różnorodnej wiedzy.
Tematyka poruszana podczas obrad była niezwykle różnorodna i ukazywała całą złożoność problemów związanych ze składowaniem odpadów oraz  zamykaniem i rekultywacją składowisk. Podczas obrad prezentowano analizy stanu prawnego, wdrożenia technologiczne oraz dobre praktyki. Nie zabrakło omawiania wątpliwości i wskazywania problemów wymagających pilnych działań. Żywe dyskusje okazały się platformą wymiany doświadczeń w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, które pojawiają  się w związku ze zmianami systemu gospodarki odpadami.
Wyjątkowym wydarzeniem tej edycji spotkania był Benefis Jerzego Staszczyka podczas uroczystej kolacji pierwszego dnia konferencji. Po wielu latach aktywności w obszarze gospodarki odpadami w Polsce i zagranicą, Pan Jerzy zakończył pracę zawodową. Nie obyło się bez sentymentalnych wspomnień i podziękowań za współpracę oraz życzeń zasłużonego wypoczynku i satysfakcji z dotychczasowego dorobku.
Tradycyjnie już, ważnym elementem konferencji był wyjazd techniczny. Tym razem uczestnicy naszego spotkania mieli możliwość zapoznania się z Zakładem Gospodarowania Odpadami w miejscowości Gać, który zagospodarowuje odpady inne niż niebezpieczne z terenu Związku Gmin EKOGOK oraz Związku Ślęza Oława oraz Jelcz-Laskowice. Zakład jest obecnie w trakcie rozbudowy w ramach realizacji projektu budowy nowoczesnego regionalnego zakładu gospodarowania odpadami.
Przy okazji spotkania goście konferencyjni zwiedzili także Stadion Wrocław – unikalny na skalę krajową pod względem architektonicznym obiekt, który z założenia pełnić ma funkcje nie tylko sportowe, ale także kulturowe. Na stadionie zlokalizowane jest również centrum konferencyjne –  obiekt jest więc wielofunkcyjny, co jest niewątpliwym atutem kompleksu i nadaje mu unikatowy charakter.


Paulina Olborska
koordynator konferencji

Zdjęcia

Sponsorzy

Sponsor wycieczki

Sponsor - fundator nagród rzeczowych

Partner

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij