PL

EN

Zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym

Data 26.11.2015

Za nami pierwsza edycja konferencji pt. „Zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym”, na którą firma Abrys zaprosiła prezesów WOD-KAN w dniach 26-27 listopada 2015 r. do malowniczej Białki Tatrzańskiej.

Konferencja rozpoczęła się od wystąpienia dr Jędrzeja Bujnego, który opowiedział o nowych uwarunkowaniach prawnych dla przedsiębiorstw WOD-KAN. Uczestnicy uzyskali informację na temat implementacji dyrektywy 91/271/EWG oraz nowych zasad składowania osadów ściekowych. Zagadnienie dotyczące Raportu Najwyżej Izby Kontroli wywołało sporą dyskusję.

Zmiana musi mieć charakter planowy
Kolejnym prelegentem był Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego w Warszawie, który poruszył temat zarządzania zmianą w przedsiębiorstwie. Podkreślił, że musi mieć ona charakter planowy. Ważny jest cel i efekt, do którego dobieramy odpowiednie narzędzia. Za najważniejsze czynniki hamujące proces zmian uznał strach, nawyki, normy grupowe oraz samozadowolenie. Zmiana jest odstępstwem od stanu, w którym jesteśmy i zazwyczaj przeprowadzana jest w sytuacjach kryzysowych. – Kiedy zaczął się kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych szef gabinetu prezydenckiego Rahm Emanuel przyszedł do prezydenta Baracka Obamy i powiedział: „Nie możemy zmarnować takiego pięknego kryzysu”. Ta anegdota pokazuje wiele, jeśli chodzi o proces zarządzania zmianą. Zmiana to jest de facto kryzys – mówił Tomasz Styś.

Budowanie strategii
Na temat umiejętnego wykorzystania doświadczenia w budowaniu strategii wypowiedział się Rafał Oleszkiewicz z Aureus Advisors. Podkreślił, że powinno się priorytetowo traktować cele, projekty i sposoby ich realizacji: - W praktyce biznesowej cele są bardzo ważne, ale najważniejsze są projekty, które państwo realizujecie. To dzięki projektom firmy się rozwijają.- oznajmił. Punktem wyjścia do przygotowania planu strategicznego jest stan obecny, na podstawie którego robimy diagnozę oraz wypracowujemy wizję biorąc pod uwagę szanse i zagrożenia. – Nie jest sztuką mieć strategie, najważniejsze żeby ją wdrożyć. Tylko Ci, którym uda się wdrożyć założenia strategiczne mogą liczyć na sukces – powiedział Rafał Oleszkiewicz.

Nie zapominajmy o edukacji ekologicznej
Podczas drugiego dnia obrad dominowała tematyka edukacji ekologicznej w branży wodociągowej. Panel dotyczący skutecznych narzędzi w edukacji ekologicznej poprowadziła Małgorzata Masłowska-Bandosz z Działu Edukacji Ekologicznej firmy Abrys. Planując akcję edukacyjną warto zastanowić się, kto może nam pomóc. Placówki edukacyjne, samorządy, lokalne przedsiębiorstwa, liderzy, media – to tylko niektóre podmioty wymieniane podczas prelekcji. – Ważne jest, aby dobrać grupę odbiorców i działania prowadzić kaskadowo. Im więcej podmiotów skupimy tym większa szansa, że nasze działania przyniosą zamierzony efekt – podsumowała Małgorzata Masłowska-Bandosz. O swoich doświadczeniach opowiedzieli Henryk Milcarz z Wodociągów Kieleckich oraz przedstawiciele MPWiK w Krakowie, którzy swoim wystąpieniem zakończyli obrady w Białce Tatrzańskiej.

Paulina Ziętek

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij