PL

EN

Śniadanie branżowe miesięcznika "Wodociągi-Kanalizacja"

Data 22.03.2013

Dyżurny problem branży?

Dzień po nastaniu (przynajmniej tej kalendarzowej) wiosny i w dniu, kiedy obchodzono Światowy Dzień Wody, a więc 22 marca 2013 r., redakcja miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” zaprosiła ekspertów na kolejną debatę branżową.

Nie rozmawiano jednak o niesprzyjającej aurze i nie z okazji święta wody się spotkano. Wiodącym tematem kolejnego śniadania mistrzów branży wod-kan były komunalne osady ściekowe i problemy z ich zagospodarowaniem, ze szczególnym uwzględnieniem składowania. Do siedziby firmy Abrys, wydawcy miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, z całej Wielkopolski przyjechali specjaliści, którzy na co dzień zajmują się osadami ściekowymi. Profesor dr hab. Jacek Czekała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zgodził się zostać moderatorem spotkania. Uczestniczyli w nim również dr Eugeniusz Klaczyński, wiceprezes Stowarzyszenia Wodociągów Wielkopolskich, reprezentanci Kancelarii Zygmunta Jerzmanowskiego i Wspólników – mec. Łukasz Ciszewski oraz Michał Kościelak. Nie zawiedli prezesi przedsiębiorstw wodociągowych – Hubert Felski z Pniewskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Tomasz Augustyn – prezes PWiK w Obornikach Wielkopolskich czy prezes Jerzy Pogorzelski z ZWiK w Gostyniu. Odział Wodociągów i Kanalizacji ZGK w Szamotułach reprezentowali jego kierownik, Janusz Manszewski, oraz dyrektor ds. technicznych, Andrzej Stachowiak. Z Zakładu Ścieków w Koziegłowach przybyli jego kierownik, Andrzej Stępka, oraz kierownik Wydziału Oczyszczania Ścieków w Koziegłowach, Przemysław Chrust. Ze strony organizatora debaty na spotkaniu pojawili się wiceprezes Robert Rosa, dyrektor wydawnictw Tomasz Szymkowiak, a debacie przysłuchiwała się Magdalena Chlasta z Działu Szkoleń i Konferencji. Listę uczestników zamknęły przedstawicielki redakcji – Martyna Matuszczak i Anna Lembicz.

Pisaliśmy już na naszych łamach („Wodociągi-Kanalizacja” 2/2013), że co się odwlecze, to nie uciecze. Przesunięcie daty wprowadzenia zakazu przyjmowania na składowiska osadów ściekowych klasyfikowanych jako odpad inny niż niebezpieczne o trzy lata – z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2016 r. – zostało wprowadzone na początku bieżącego roku rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 8 stycznia 2013 r. (DzU z 2013 r., poz. 38). Zmiana ta zrodziła pytanie, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na gospodarkę osadami w Polsce? Eksperci apelują, aby zastanowić się nad tym, jak wykorzystać darowany i czy termiczna utylizacja osadów ściekowych jest rozwiązaniem idealnym oraz dla kogo? A może trzeba postawić na rolnicze zagospodarowanie osadów ściekowych? Pytań jest sporo, a nasi goście szukali na nie odpowiedzi.

Debatę rozpoczął prof. dr hab. Jacek Czekała, który zaproponował, aby dyskusja bazowała na takich punktach, jak: dotychczasowe doświadczenia na przykładzie Wielkopolski, zmiany w zakresie składowania do 1 stycznia 2013 r. i realność wypełnienia ustawowych rozwiązań. Profesor zapytał także, czy istnieje strategia zagospodarowania osadów ściekowych, a może jej brakuje? Wskazał również na potrzebę omówienia problemu komunalnych osadów w Wielkopolsce na tle ogólnokrajowym.

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij