PL

EN

Konferencja „Paliwa z odpadów. Alternatywne paliwa – perspektywy rynku”

Data 09.04.2014

Konferencja „Paliwa z odpadów. Alternatywne paliwa – perspektywy rynku”, zorganizowana została przez firmę Abrys już po raz czwarty. W spotkaniu, które odbyło się w dniach 25-27 marca br. w Poznaniu, wzięło udział 180 osób.

Zbliża się 2016 r., od kiedy ma zacząć obowiązywać zakaz składowania frakcji odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg s.m. Należy zatem zastanowić się, jak wygląda obecny rynek paliw pochodzących z odpadów, zwanych SRF (ang. Solid Recovered Fuel), w Polsce oraz dokąd zmierzają jego uczestnicy.

Jasne reguły gry

– Bez zastosowania procesów termicznych nie rozwiążemy problemu odpadów w Polsce – powiedział dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, prowadzący konferencję. W swoim wystąpieniu zaprezentował on perspektywy i ograniczenia stosowania paliw z odpadów w Polsce. – Energetyka przyjmie paliwa wtórne do swoich instalacji pod warunkiem „jasnych reguł gry” i klarownej wizji biznesowej – stwierdził A. Sobolewski. Podsumowując zmiany, jakie zaszły w tej kwestii w ciągu ostatniego roku, pozytywnie ocenił wzrost podaży na rynku, bo – jak tłumaczył – producent paliwa dostaje surowiec. Jednocześnie zaznaczył, że trudno mówić o takim samym kierunku zmian w przypadku popytu. Natomiast jeśli chodzi o zmiany w prawie, które miałyby pomóc w rozwoju rynku paliw wtórnych, to ich poziom ocenił jako średni, przy czym ocena ta byłaby wyższa, gdyby obowiązywała już od dawna oczekiwana ustawa o odnawialnych źródłach energii. W kolejnym wystąpieniu mec. Anna Piotrowska z Kancelarii Prawnej Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy przedstawiła uwarunkowania prawne umożliwiające przeprowadzenie procedury utraty statusu odpadu, polegającej na wytwarzaniu oraz stosowaniu paliwa produkowanego na bazie odpadów komunalnych jako dodatku uszlachetniającego do paliwa konwencjonalnego stosowanego w danej instalacji

Pełna relacja z wydarzenia ukaże się w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Przegląd Komunalny”

Zapraszamy do lektury oraz do udziału w kolejnej edycji konferencji

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij