PL

EN

Kompleksowa Gospodarka Odpadami – podsumowanie

Data 22.09.2015

Z początkiem września, tuż po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, przedstawiciele branży odpadowej spotykają się zawsze na konferencji „Kompleksowa Gospodarka Odpadami”. W tym roku konferencja odbyła się w dniach 2 – 4 września br. w Bydgoszczy.

Wybór miejsca podyktowany był możliwością zwiedzenia Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego, tuż przed oddaniem go do użytku. Zwiedzanie zakładu zaplanowane było w trzecim dniu konferencji po intensywnych dwóch dniach obrad.

Konferencja „Kompleksowa gospodarka odpadami” jest zazwyczaj podsumowaniem I półrocza oraz rozpoczęciem nowego sezonu branżowego. Podczas obrad poruszane są różnorodne zagadnienia. W tym roku głównym tematem była sprawa aktualizacji „Wojewódzkich Planów gospodarki odpadami” i konieczności sporządzania planów inwestycyjnych. Podtytuł konferencji „plany inwestycyjne – potrzeba czy konieczność? był tematem wiodącym całej konferencji. Podczas I sesji omawiano sprawę aktualizacji wojewódzkich planów gospodarki. Na zakończenie I sesji odbył się Panel dyskusyjny, podczas którego jego uczestnicy czyli Pan Poseł na Sejm Tadeusz Arkit, Pan Adam Musiała z Urzędu Miasta Bydgoszcz, Pan Ryszard Deluga z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Pani Katarzyna Osenkowska  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Pani mecenas Anna Specht-Schampera zastanawiali się jak aktualizacja WPGO wpłynie na system gospodarki odpadami w Polsce i na całą branżę.

Niespodziewanie na konferencji pojawił się podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Pan Janusz Ostapiuk, który odniósł się do najnowszych i planowanych zmian legislacyjnych w obszarze gospodarki odpadami, zaprezentował także najnowsze  dane (jeszcze oficjalnie niepublikowane) dotyczące ilości odpadów produkowanych w Polsce oraz ustosunkował się do funkcjonowania i budowy zakładów przetwarzania odpadów komunalnych, a szczególnie do budowy zakładów termicznego przekształcania  .

Kolejna sesja poświęcona była problemowi wyboru sposobu zagospodarowania odpadów. Czy przetwarzać, czy przekształcać termicznie, a może wykorzystywać jeszcze inne metody. Jak odnieść się do proponowanej przez Komisję Europejską gospodarki w obiegu zamkniętym. Czy jest to po prostu fanaberia czy konieczność?

Dość duża grupa osób poświęciła swoje prezentacje zagadnieniu jak zwiększyć efektywność Regionalnej Instalacji Przekształcania Odpadów Komunalnych czyli RIPOK-ów. W czasie obrad można było zapoznać się z doświadczeniami z funkcjonowania różnych instalacji m.in. z RZUOK w Machnaczu, z RIPOK w Zakurzewie k/Grudziądza, z ZZO w Lulkowie/Gniezna, z ZUOK w Puławach. Uczestnicy konferencji mogli poznać również optymalny system zarządzania gospodarką odpadami komunalnymi w Kielcach oraz narzędzia informatyczne wspomagające ten system.

Bardzo ważne zagadnienia dotyczące nowego BAT-u (Najlepszej Dostępnej Techniki) i BREF-u (dokumenty referencyjne) poruszane były podczas sesji V. Pan prof. Marek Górski odniósł się jeszcze do planów gospodarki odpadami, a Pan prof. Zbigniew Bukowski i Pan dr inż. Piotr Manczarski wyjaśniali nowe podejście do dokumentów referencyjnych, konkluzji BAT-ów, itd. Zagadnienia te wywołały lawinę pytań i gorącą dyskusję dotyczącą przyszłości gospodarki odpadami.

Kolejny poruszany, podczas konferencji, temat to nowelizacja prawa zamówień publicznych i Partnerstwo Publiczno-Prywatne w ujęciu hybrydowym jako szansa na modernizację zakładu przetwarzania odpadów.

Ostatnia sesja dotyczyła egzekucji nieprawidłowych działań z punktu widzenia Inspekcji Ochrony Środowiska, Inspekcji Sanitarnej oraz Bezpieczeństwa i higieny pracy.

Po zakończeniu obrad, wieczorem, można było skorzystać z malowniczego rejsu po Brdzie.

Integralną częścią każdej Konferencji „Kompleksowa Gospodarka Odpadami” jest możliwość  zwiedzania różnych instalacji przetwarzania odpadów. Tym razem oferta był bardzo bogata. Uczestnikom konferencji zaproponowano trzy różne wyjazdy techniczne. Wszyscy uczestnicy mogli zwiedzić Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitarnego, a następnie w zależności od zainteresowań zaproponowano uczestnikom konferencji zwiedzanie Zakładu Gospodarki Odpadami w Zakurzewie lub Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Machnaczu albo wielkiej atrakcji miasta Bydgoszczy czyli EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg.

Podczas trzydniowej konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami”  w Bydgoszczy wszyscy uczestnicy mieli możliwość poznać wiele nowych, interesujących faktów, wymienić poglądy, podyskutować, zawrzeć nowe znajomości i ugruntować stare.

 

dr inż. Barbara Kozłowska

Opiekun konferencji

 

 

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij