PL

EN

Kanalizacja terenów niezurbanizowanych

Data 12.03.2012


W zasadzie nikt nie wspominał jubileuszu konferencji. Przy tylu problemach związanych z wykonaniem ściekowych zobowiązań unijnych, zasadne było zastanawianie się nad kolejnymi krokami w tej dziedzinie po 2015 roku. To był zasadniczy live motyw konferencji w Mielnie. Sygnalizowanie wielu nowoczesnych rozwiązań w zbiorowych i indywidualnych systemach oczyszczania ścieków, będzie asumptem do dalszej organizacji tego cyklu, być może w środkowej części kraju. Powodem nie będzie już wypełnienie Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), lecz wieloletnie plany modernizacji i rozbudowy systemów kanalizacyjnych, pomimo braku określenia, na ile lat mają być wykonywane lub do którego roku winny one sięgnąć.
Uczestnicy bardzo krytycznie odnosili się do braku spójności naszego prawa oraz mylenia na najwyższym szczeblu aktów wykonawczych z ustawami. Prawo Wodne jest tego dobitnym przykładem. Brak wymagalności i udawanie wypełniania prawa europejskiego na podstawowym szczeblu władzy, szczególnie dotkliwe skutki przyniesie w pojedynczych systemach. Z kolei brak rzeczywistej kontroli powoduje, że w dalszym ciągu traktuje się szamba z rozsaczaniem jako oczyszczalnie przydomowe.
Pomimo bardzo pozytywnej opinii o dziesiątej już edycji konferencji „Kanalizacja terenów niezurbanizowanych”, bardzo sprawnej organizacji i profesjonalnych wykładów,  pozostaje twórczy niedosyt. Te sygnalizowane wyżej problemy postaramy się rozwiązywać w kolejnych konferencjach z cyklu woda i ścieki.

Zenon Świgoń
moderator konferencji

Zdjęcia

Patronat honorowy

Sponsor generalny

Sponsorzy

Patroni medialni

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij