PL

EN

ENVICON ENVIRONMENT – Bogactwo Idei dla środowiska

Data 16.10.2017

„Bogactwo idei dla środowiska” to hasło które towarzyszyło dwudziestej pierwszej edycji Kongresu ENVICON Environment, co podkreślało jak istotna jest integracja środowisk i pomysłów skupiających się na ochronie zasobów przyrody. Doskonale „bogactwo” to obrazuje ilość i różnorodność tematów podczas XXI edycji Kongresu ENVICON Environment

ENVICON to najbardziej rozpoznawalne i prestiżowe wydarzenie w branży ochrony środowiska w Polsce. Podczas tegorocznego Kongresu tematy które cieszyły się największym zainteresowaniem to Gospodarka wodna, Gospodarka w Obiegu Zamkniętym oraz tradycyjnie Gospodarka Odpadami.

Zainteresowanie ENVICON-em było rekordowe, zdecydowało się wziąć w nim udział ponad 800 osób z 14 krajów, co podkreśla, że kongres ENVICON można zaliczyć do międzynarodowych imprez.

Międzynarodowy Kongres ENVICON Environment odbył się w terminie 16-17 października 2017 roku. W trakcie dwóch dni goście mieli okazję wysłuchać aż 8 sesji tematycznych poprowadzonych przez specjalistów z całej Polski. Podczas tegorocznego Kongresu w trakcie czterech sesji głos zabrali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Energii oraz mecenasi kancelarii prawnych, którzy rozwiewali wątpliwości związane z zagadnieniami prawnymi w danym temacie.

Pierwszą sesję na Envicon Environment 2017 zdominowała dyskusja na temat circular economy (gospodarki o obiegu zamkniętym). Nie zabrakło też tematu cyfryzacji, organizacji przez Polskę kongresu COP24 oraz kwestii dofinansowań unijnych na ochronę środowiska.

Sesja poprowadzona była przez Prezes Zarządu Abrys – Magdalenę Dutkę i mieliśmy okazję wysłuchać Ministra Konrada Szymańskiego z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministra Krzysztofa Szuberta z Ministerstwa Cyfryzacji. Komisję Europejską podczas tej sesji reprezentował Georges Kremlis- szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska oraz Samulele Furfari – doradca dyrektora generalnego KE ds. Energii. Municipal Waste Europe reprezentowała sekretarz generalny – Vanya Veras.

Pierwszego dnia Kongresu odbyło się aż 5 sesji tematycznych. Jedną z zapowiadanych nowości była sesja poświęcona wsparciu polskich zielonych technologii. Pierwsza taka sesja na Kongresie ENVICON podczas której zabrali głos przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Energii.

Wśród branży wod-kan nieprzerwanie zainteresowanie od kilku miesięcy wzbudza temat ustawy Prawo wodne oraz wszystkich możliwych konsekwencji, jakie będzie miało jej wprowadzenie w Polsce. W dyskusji brał udział Piotr Czarnocki z Ministerstwa Środowiska, który zapowiedział możliwość wprowadzenia taryf za wody opadowe i roztopowe.

Podczas sesji Gospodarka Odpadami wielokrotnie zwracano uwagę na zagadnienia związane z gospodarką w obiegu zamkniętym.

Podczas sesji Odnawialne Źródła Energii prelegenci odpowiedzieli m.in. na pytania  Jakie są oczekiwane zmiany w nowelizacji ustawy o OZE? Jak w najbliższych latach będzie kształtował się polski miks energetyczny? 

Pierwszy dzień obrad kongresu Envicon Environment 2017 zwieńczyła jak co roku uroczysta gala. W Teatrze Wielkim w Poznaniu wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Galę poprowadził Tomasz Kamel. Wydarzenie uświetnił występ zespołu Varius Manx. W czasie uroczystości nagrodzono między innymi tegorocznych zwycięzców konkursu „Ekoodpowiedzialni w biznesie” organizowanego przez firmę Abrys we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Drugi dzień Kongresu obejmował trzy sesje tematyczne w tym jedna z nich była kolejną nowością.

Innowacyjna Gmina to sesja skierowana głównie do samorządowców i poruszająca zagadnienia istotne dla rozwoju miast i gmin pod względem ochrony środowiska.

Otwarte posiedzenie Rady RIPOK jak co roku zebrało duże grono zainteresowanych tematyką gospodarowania odpadami czy aspektami wdrażania in-house.

Największym zainteresowaniem cieszyła się sesja Gospodarka w Obiegu zamkniętym, była to jedna z najliczniej odwiedzanych sesji. Świadczy to m.in. o tym jak istotne tematy były poruszane podczas wystąpień oraz jak nasze społeczeństwo coraz bardziej świadomie podchodzi do zagadnień ochrony środowiska.

Bardzo serdecznie dziękujemy Państwu za udział i mamy nadzieję, że do zobaczenia na kolejnych konferencjach i oczywiście na Kongresie ENVICON.

Więcej informacji i relacji znajdą Państwo tutaj:

Relacja z pierwszego dnia obrad

http://portalkomunalny.pl/circular-economy-glownym-tematem-pierwszej-sesji-na-kongresie-envicon-envionment-364505/

Relacja z sesji Gospodarka Wodna

http://portalkomunalny.pl/oplaty-za-deszczowke-beda-uwzgledniane-w-taryfach-ministerstwo-chce-takiego-zapisu-364534/

Relacja z Gali Kongresu ENVICON

http://portalkomunalny.pl/gala-envicon-2017-wreczono-srodowiskowe-oscary-galeria-364592/

Zdjęcia

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij