PL

EN

Nasze realizacje - powietrze

Powietrze jest niezbędne do życia, dlatego warto dbać o jego jakość. Niestety, Europejska Agencja Ochrony Środowiska alarmuje, że ponad 90% mieszkańców miast w Unii Europejskiej w latach 2009-2011 było narażonych na oddziaływanie pyłu zawieszonego (PM 2,5) - jednego z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń powietrza - na poziomie uznanym przez Światową Organizację Zdrowia za niebezpieczny dla zdrowia. W związku z tym niezbędne jest podjęcie szeroko zakrojonych działań, w tym też edukacji ekologicznej. 

Komisarz Dymski w Radomsku

EKO-PIKNIK w Radomsku organizowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku rozpoczął się krótkim wykładem Komisarza Dymskiego na temat niskiej emisji. Wydarzenie było elementem realizowanej przez PGK kampanii „Czyste powietrze dla Radomska”.

„Niska emisja kołem się toczy” w Kraśniku

Po Bytowie i Szczytnie przyszedł czas na kolejną spółkę, należącą do Veolii Term. W 17 czerwca Kraśniku odbyły się Drzwi Otwarte pod hasłem „Niska emisja – wielka sprawa”, w ramach których przekonywano mieszkańców, że niska emisja niesie za sobą wiele zagrożeń, a korzystanie z ciepła systemowego jest jednym z rozwiązań tego problemu.

Ostrowiec Świętokrzyski edukuje

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czyste powietrze” podczas  Dni Ostrowca 2016 zorganizowała stoisko edukacyjno-informacyjne w zakresie ochrony powietrza.

Drzwi Otwarte w Szczytnie

W piątek Veolia Szczytno otworzyła swoje podwoje mieszkańcom. Wśród przygotowanych dla nich atrakcji był m.in. pokaz ratownictwa drogowego, mobilna komora dymowa, symulator dachowania, a także… warsztaty kreatywnego wykorzystania odpadów.

Komisarz Dymski w Bytowie

Co to jest niska emisja? Jakie zanieczyszczenia są emitowane na skutek niskiej emisji? Jaka kara grozi za palenie śmieci w piecach domowych? Jak wysoki jest komin elektrociepłowni w Bytowie? Właśnie  m.in. te pytania pojawiały się w ramach konkursu „Niska emisja kołem się toczy”, będącego elementem Dni Otwartych Ciepłowni w Bytowie.

Zostaliśmy docenieni!
Miło nam, że podejmowane przez nas działania zostały dostrzeżone! Realizacja kampanii „Misja-emisja” przyniosła firmie Abrys pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Aktywni dla czystego powietrza”. Konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Środowiska oraz  Stowarzyszenie Zielone Mazowsze skierowany był do samorządów, firm i instytucji oraz innych podmiotów mających wpływ na  jakość powietrza w Polsce i prowadzących działania na rzecz jego poprawy. 

O niskiej emisji w Nakle
Aby podnieść  świadomość  ekologiczną, w zakresie zjawiska związanego z niską emisją, wśród młodych mieszkańców gminy Nakło nad Notecią – uczniów jedenastu szkół podstawowych i gimnazjum, w ciągu trzech dni odbyły się prelekcje na ten temat. Podczas nich młodzież dowiedziała się, dlaczego palenie odpadów w piecach domowych jest szkodliwe dla środowiska oraz jak negatywne wpływają na nasze zdrowie związki emitowane na skutek tego procesu do powietrza. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także jaka jest jakość powietrza w Polsce oraz co można zrobić żeby powietrze w naszym kraju było czystsze. Prelekcje w szkołach poprowadził Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys.

Czyste powietrze dla Targówka
Mieszkańcy Targówka są żywo zainteresowani poprawą jakości powietrza w swoim otoczeniu. Świadczy o tym ich liczna obecność oraz dyskusje podczas spotkania organizowanego pod hasłem „Czyste powietrze dla Targówka” poświęconemu niskiej emisji. Na zorganizowanej konferencji przedstawiony został poziom zanieczyszczeń powietrza w Polsce, Europie i na świecie, przyczyny niskiej emisji, a także skutki zdrowotne i środowiskowe zanieczyszczeń powietrza. Ponadto omówiony został poziom zanieczyszczeń pyłowych na Targówku Wydarzenie zorganizował  Urząd Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy we współpracy z Działem Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

Misja: czyste powietrze 
Uczestnikami drugiego dnia konferencji pn. „Czyste powietrze dla Targówka” byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, zlokalizowanych w tej dzielnicy Warszawy. Spotkanie poprowadzili komisarze Dymscy, którzy przybyli na Targówek z misją, jaką jest poprawa jakości powietrza. Podczas spotkania Małgorzata Masłowska-Bandosz, kierownik Działu Edukacji Ekologicznej ABRYS, opowiedziała o tym, co jest przyczyną niskiej emisji, jakie wiążą się z tym zagrożenia dla ludzi i środowiska, a także jak można jej przeciwdziałać. Z kolei w drugiej części Marta Siatka, koordynator projektów edukacyjnych w firmie ABRYS zaprosiła chętnych do udziału w konkursie „wKOŁO niskiej emisji”.

Zagraj o czyste powietrze 
Na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla uczestników Targów POL-ECO-SYSTEM (Poznań, 27-29 października 2015 r.) Dział Edukacji Ekologicznej firmy Abrys zorganizował konkurs  komputerowy „Zagraj o czyste powietrze”. W zabawie wziąć mógł udział każdy uczestnik targów. Z puli 100 zadań każdy, kto brał udział w konkursie, otrzymał  do rozwiązana dziesięć losowo wybranych przez komputer pytań. Zadania konkursowe zawierały scenki filmowe, pytania tekstowe, rebusy oraz zagadki dotyczące ochrony powietrza. 

Odpowiedzialne ogrzewanie = czyste powietrze
W sezonie jesienno-zimowym w domowych piecach nierzadko spalany jest węgiel złej jakości, a także odpady. Zdarza się, że mieszkańcy wrzucają do swoich kotłów butelki plastikowe, kartony po mleku czy nawet pocięte opony. Czynnikiem niesprzyjającym są także niedrożne, zaniedbane przewody kominowe oraz zły stan techniczny instalacji kotłowych centralnego ogrzewania. Wszystko to powoduje występowanie  zjawiska niskiej emisji. Aby uświadomić mieszkańców o szkodliwości takich działań na zlecenie urzędu miasta i gminy Nakło nad Notecią zrealizowaliśmy kampanię „Odpowiedzialne Ogrzewanie = czyste powietrze. 

Kreatywnie o ekologii w Łodzi 
W ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej pod nazwą „Niska emisja – wielka sprawa”, na tegorocznym wydarzeniu „Ciepła Sobota”, w Łodzi  zawitał Komisarz Dymski, który stoi na straży czystego powierza. pojawił się z nietypowym rekwizytem – kołem fortuny. Podczas konkursu „Niska emisja kołem się toczy” każdy miał okazję zakręcić tajemniczym kołem i wygrać nagrodę. Podczas zorganzowaych przez nas  warsztatów chętni mogli zaprojektować i pomalować swoją własną eko-torbę, a najmłodsi z produktów odpadowych tworzyli barwną krainę zwierząt. 

Chemia z ekologią 
W sobotę 19 października LUVENA zorganizowała rodzinny piknik ekologiczny. Nie zabrakło w nim także udziału komisarza Dymskiego, który przekonywał mieszkańców Lubonia, że warto dbać o czyste powietrze. Prelekcje komisarza Dymskiego na temat niskiej emisji połączone z pokazem filmów edukacyjnych powstałych w ramach kampanii „Misja-emisja” to jednak nie jedyne przygotowane przez nas atrakcje. Ciekawą propozycją były też Eko_zmagania – konkurs, polegający na rozwiązywaniu zadań (rebusów, quizu, zagadek itp.).

Warsztaty na Wolnym Targu  
Warsztaty z recyklingu oraz zabawy z energią w ramach Wolnego Targu? Czemu nie!  W niedzielę wraz z Nobel Tower na poznańskich Jeżycach przygotowaliśmy dla małych ekologów i ich rodziców kilka atrakcji. Jednym z nich były warsztaty „Kilowaty zabawy”, w ramach których dzieci mogły przekonać się, jak powstaje energia, jak można ją zmagazynować, a także miały możliwość zbudowania własnych zestawów energetycznych. Drugą atrakcją były warsztaty kreatywnego recyklingu, czyli „Re:kreacje – biżuteria i dekoracje z recyklingu”.

Niska emisja - wielka sprawa 
„Niska emisja – wielka sprawa”. Pod tym hasłem od końca sierpnia br. prowadzimy akcję edukacyjno-informacyjną dla Veolia Energia Łódź. W ten sposób chcemy skierować uwagę Łodzian na problem niskiej emisji, skutki jej występowania oraz projekty, dzięki którym można ją ograniczyć. W ramach kampanii zostały przygotowane ulotki i plakaty jest też realizowana akcja informacyjna w prasie lokalnej. Ważnym elementem działań jest także konkurs fotograficzny dla mieszkańców, a podczas Ciepłej Soboty (19 września 2015 r.) odbyło się szereg wydarzeń promujących działania. 

WyGRAna w Bydgoszczy
Segregacja materiałów na takie, które można spalać w piecu, mierzenie komina z odległości, quizy, rebusy i zagadki dotyczące niskiej emisji, slalom między „kominami” – to tylko niektóre zadania, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy zrealizowanej przez nas gry miejskiej „Policzmy się z niską emisją”. Gra, która miała miejsce podczas Festynu Ekologicznego na Wyspie Młyńskiej w ubiegłą sobotę (16 maja), była elementem realizowanej przez Bydgoszcz kampanii edukacyjno-informacyjnej „Policzmy się z niską emisją”.


Noc i poranek z ekologią

Podczas „Nocy Ekologów” i „Ekoporanku”, które zorganizował w maju Nobel Tower – Centrum Zaawansowanych Technologii, przeprowadziliśmy warsztaty „Kilowaty zabawy” oraz „Świat widziany z bliska". Podczas zajęć dzieci miały okazję zobaczyć,  jak w sposób ekologiczny, wyprodukować energię, zrobić wiatraczek z odpadów, a także wziąć udział w warsztatach mikroskopowych. Dla dzieci przygotowano także pokaz filmów przyrodniczych.

O przyrodzie po angielsku 

Tym razem kreatywna lekcja dla  najmłodszych zrealizowana została przez nas w języku angielskim. W zajęciach wzięły udział dzieci z poznańskiej szkoły podstawowej – International School of Poznań. W Nobel Tower odbyły się zajęcia, w ramach których dzieci poznawały tajemnice dotyczące przyrody – obserwowały komórki pod mikroskopem, wykonywały doświadczenia związane z energią, a także segregowały odpady do pojemników w odpowiednich kolorach. 

Misja-emisja

Od stycznia do końca grudnia 2014 r. realizowaliśmy ogólnopolską kampanię informacyjno- edukacyjną na rzecz likwidacji niskiej emisji pn. „Misja-emisja”. W jej ramach zorganizowaliśmy konkursy „Gmina z misją” i „Lekcja o niskiej emisji”, grę miejską „Porwanie Dymskiego”, konferencję dla gmin „Niska emisja – poważny problem”, a także kilkadziesiąt wydarzeń w ramach inicjatywy „Ciepło, cieplej… ciepłownia!”. Elementem projektu był również komiks „Dymski kontra dymony”, filmy oraz biuletyny, dołączone do „Przeglądu Komunalnego”. Kampania była dofinansowana ze środków NFOŚiGW.  

Policzmy się z niską emisją

W grudniu 2014 r. podjęliśmy współpracę z Miastem Bydgoszcz, stając się głównym wykonawcą kampanii edukacyjnej, dotyczącej likwidacji niskiej emisji pn. "Policzmy się z niską emisją". Jej owocami będą spoty radiowe i  telewizyjne, emitowane w lokalnych rozgłośniach radiowych i telewizji, a także ulotki, plakaty, citylighty oraz billboardy. Kampania będzie realizowana do końca października 2015 r. i będzie powiązana z inwentaryzacją źródeł ciepła na terenie miasta. 

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij