PL

EN

Nasze realizacje - odpady

Zmniejszenie strumienia odpadów przekazywanych na składowiska, poprzez wzrost ilości wysegregowanych surowców wtórnych w gospodarstwach domowych to jedno z ważnych zadań działań edukacyjnych, dotyczących gospodarki odpadami. Realizując tego typu akcje należy wskazywać powody, dla których winno się segregować odpady, oraz zasady postępowania z odpadami problemowymi. Działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami muszą mieć zatem różnorodną formę, a ich odbiorcą powinien być każdy, bez względu na wiek, status materialny czy intelekt.  

„Segregujesz i zyskujesz” 

„Segregujesz i zyskujesz” to nazwa kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej gospodarki odpadami, zrealizowanej na zlecenie Gminy Piaseczno. Spektakl ekologiczny, prelekcje i warsztaty o segregacji odpadów, komiks "Opowieści ze śmieciarni" i broszury na temat selektywnej zbiórki odpadów i recyklingu, to tylko niektóre efekty tej kampanii.  

Coolturalne Ziębice

Ekologicznym Piknikiem Rodzinnym, który odbył się 3 lipca br. na Muszli Koncertowej w Ziębicach, Ziębickie Centrum Kultury (ZCK) rozpoczęło realizację kampanii edukacyjno-informacyjnej pn. „Dbam o środowisko. Jestem COOLturalny”. 

Piknik Ekologiczny w Pakosławiu 2016

4 czerwca w miejscowości Pakosław odbył się Piknik Ekologiczny. Wśród atrakcji było m.in. tworzenie recyklingowej biżuterii, notesów oraz ekoorganizerów. Można było wziąć również udział w nietypowej zabawie pn. „wKOŁO odpadów”.

Warsztaty z ikrą… w Rybniku!

Malowanie ekotoreb, tworzenie notesów z tektury, a także układanie wielkoformatowych puzzli na temat segregacji odpadów to  atrakcje, które przygotował dla mieszkańców Rybnika Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS.

Elbląskie Dni Recyklingu

IX Elbląskie Dni Recyklingu po raz kolejny odbyły się na Placu Jagiellończyka i zgromadziły kilkaset osób. Olbrzymim powodzeniem cieszyła się zbiórka odpadów, a także warsztaty recyklingowe, realizowane przez Dział Edukacji Ekologicznej Abrys. 

Przygotowujemy stoisko 
Dział Edukacji Ekologicznej przygotowywał w tym roku  aranżację firmowego stoiska na Targi Pol-Eco-System. Efektem naszych prac były cztery piękne pufy z opon, które z metką „Wyprodukowane przez Dział Edukacji Ekologicznej Abrys”. Siedziska zdobiły nasze firmowe stoisko. Na stoisko przygotowałyśmy także donice z drewienek, świecznik, wykonany ze ścinek drewna oraz tablicę korkową, w której wykorzystałyśmy korki od butelek po winie. 

Kaliska przygoda z odpadami 
W ramach projektu pn. „Kaliska Przygoda z Odpadami”, którego organizatorem jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu oraz Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” Dział Edukacji Ekologicznej poprowadził wykład oraz warsztaty „Kreatywny recykling”. W ramach wykładu zaprezentowano różnorodne metody kształcenia w zakresie recyklingu, w tym m.in. założenia gry terenowej „Nie segregujesz – odpadasz. Sporą część wykładu poświęcono także różnorodnym pomysłom dotyczącym kreatywnego wykorzystania odpadów. Po wykładzie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i uczestniczyli w warsztatach tworzenia biżuterii z makulatury. 

Gra terenowa "wKOŁO odpadów"
Pięćdziesiąt osób, składających się na pięć drużyn wzięło udział w pierwszej, zorganizowanej przez dział Edukacji Ekologicznej, grze terenowej „wKOŁO odpadów”, która towarzyszyła tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”. Zabawa polegała na rozwiązywaniu różnych  zadań (rebusów, krzyżówek, znajomości zasad segregacji odpadów itp.) z zakresu gospodarki odpadami opakowaniowymi. Zadaniem dzieci było m.in. połączenie pojęć dotyczących odpadów z właściwymi opisami, czy też segregacja odpadów opakowaniowych i wskazywaniu tych, które nadają się do recyklingu. 

Piknik Ekologiczny w Kole 
Manufaktura Piosenki Harcerskiej WARTAKI, występ taneczny zespołu Rytmix, a na deser – występ Zespołu LUMIKULU pod przewodnictwem Michała Kowalonka (lidera zespołu Myslovitz) – to tylko muzyczne atrakcje, które towarzyszyły Piknikowi Ekologicznemu w Kole. Głównym przesłaniem imprezy było jednak szerzenie wiedzy z zakresu gospodarki odpadami, stąd też większość atrakcji dotyczyło właśnie tego tematu. Piknik, który odbył się 19 września 2015 r., zorganizował Urząd Miejski w Kole. Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS odpowiadał za jego realizację.

Prelekcje w Nowej Soli 
Dlaczego warto segregować odpady przekonają się niebawem uczniowie szkół znajdujących się na terenie Związku Międzygminnego Eko-przyszłość.W drugim tygodniu września rozpoczęliśmy prelekcje dotyczące zasad właściwej gospodarki odpadami dla szkół na terenie trzynastu gmin należących do Związku Międzygminnego Eko-przyszłość. Plan jest ambitny, ponieważ w ciągu  dwóch miesięcy zrealizujemy blisko 160 zajęć! Szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne w sposób teoretyczny oraz praktyczny zaznajomią się z zasadami właściwej segregacji.

Warszawa z klimatem 
Swoimi recyklingowymi inspiracjami zaraziliśmy tym razem mieszkańców Warszawy, podczas Pikniku z Klimtem. O ty, że elktroodpady można wykorzystać ponownie i tchnąć w nie drugie życie przekonali się uczestnicy warsztatów zorganizowanych na stoisku Remondis Electrorecycling. Podczas zajęć każdy mógł nauczyć się jak ze zużytego sprzętu elektronicznego tworzyć unikatową biżuterię. Podczas warsztatów najmłodsi mogli pobudzić swoją kreatywność i zamienić stare płyty CD w barwne zwierzaki. 

Akcja: odpadowa edukacja

"Wasze zajęcia były dzisiaj najciekawszą atrakcją” – tymi słowami żegnały nas dzieci uczestniczące w warsztatach, odbywających się podczas Pikniku Ekologicznego w Pakosławiu. Wydarzenie zostało zrealizowane na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lwówku. Na uczestników czekały rebusy. Chętni mogli rozwiązać także ekoquiz i sprawdzić wiedzę dotyczącą zasad segregacji śmieci na terenie gminy Lwówek. Bardzo dużym zainteresowaniem małych mieszkańców gminy Lwówek cieszyły się warsztaty, podczas których dzieci tworzyły ekologiczną biżuterię.

Ekologia i profilaktyka

Stare gazety, druciki,  sznurek oraz odrobina kreatywności wystarczą by stworzyć niepowtarzalną recyklingową biżuterię. Przekonali się o tym uczestnicy naszych  warsztatów  ”Re:kreacje -biżuteria i dekoracje z recyklingu”, zorganizowanych w Parku Wilsona w Poznaniu. Warsztaty  odbyły się w ramach obchodów Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, którego organizatorem była Komeda Wojewódzka Policji w Poznaniu. W ramach zajęć dzieci z poznańskich szkół mogły wziąć udział w praktycznej lekcji recyklingu i samodzielnie  wykonać   naszyjniki, zawieszki oraz kolczyki z gazetowej makulatury.  

Odpady w roli głównej

Warsztaty tworzenia biżuterii z makulatury, malowanie ekotoreb oraz wykonywanie zabawek  z pudełek po jogurcie to tylko niektóre atrakcje, które przygotował dla mieszkańców Piaseczna Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno. Na uczestników czekały także rebusy, zawierające hasła z zakresu gospodarki odpadami, a także quiz na temat zasad obowiązujących w tym zakresie na terenie gminy. Chętni mogli wykazać się także znajomością segregacji odpadów, a z myślą o najmłodszych przygotowano grę pamięciową. 

Ekologia i desing - warsztaty z ekobiżuterii

Dzieci i dorośli. Kobiety i mężczyźni… Okazało się, że warsztaty z tworzenia ekologicznej biżuterii są interesujące dla wszystkich! Mogliśmy się o tym przekonać podczas warsztatów „Re:kreacje – biżuteria i dekoracje z recyklingu”, organizowanej w  ramach wystawy  „Poznań Design Days”  w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. Warsztaty, organizowane przez Dział Edukacji Ekologicznej ABRYS, we współpracy z Galerią Miejską Arsenał odbyły się podczas Nocy Muzeów – 16 maja 2015 r. Tworzyliśmy m.in. bransoletki z papieru gazetowego, kolczyki z butelek plastikowych typu PET, a także z korka po winie. 

Dymski i „Mali Przyrodnicy”

W kwietniu Dymski wraz z Zielniakiem odwiedzili przedszkole „Mali Przyrodnicy” w Poznaniu. W ramach zajęć opowiadali o konieczności dbania o środowisko poprzez właściwe zagospodarowanie odpadów, ochronę powietrza czy też wykorzystywanie energii z ekologicznych źródeł.  Zajęcia, które były elementem obchodów w przedszkolu Dnia Ziemi,  rozpoczęły się od prezentacji filmu, dzięki któremu dzieci dowiedziały się,  kim jest komisarz Dymski oraz  jakie skutki zdrowotne ma zanieczyszczenie powietrza.  

Strefa Eko

ZielonaLekcja.pl zainicjowała w październiku na Targach Happy Baby – Strefę Eko, czyli zaaranżowaną przestrzeń, gdzie w otoczeniu zieleni, na wygodnych meblach, goście mieli możliwość wysłuchania inspirujących wystąpień z zakresu ekologii oraz wzięcia udziału w warsztatach z wykorzystaniem odpadów opakowaniowych. Z resztek tekstylnych i skarpet wszyscy chętni szyli skarpeciaki-przytulaki. W ramach warsztatów „Cuda z opakowań”, prowadzonych przez Eko Akademię ZielonaLekcja.pl „ożyły” odpady opakowaniowe - kubeczki po jogurtach, jako zajączki i kotki, a także instrumenty. 

Dymskiego rady na odpady

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne pn. „Dymskiego rady na odpady”, w ramach przedszkolaki uczyły się segregacji odpadów, oglądały filmy edukacyjne oraz rozwiązywały zagadki dotyczące gospodarki odpadami. Dzieci podczas zajęć segregowały odpady, wrzucając je do pojemników w odpowiednich kolorach oraz starały się znaleźć odpowiedzi na pytania, dotyczące zagospodarowania odpadów problemowych – baterii, leków, elektrosprzętów itp. 

Edukacja w Koninie

Blisko 40 nauczycieli przyrody i koordynatorów do spraw ekologii i ochrony naturalnego środowiska ze szkół i gimnazjów regionu konińskiego wzięło udział w organizowanych przez nas dwóch sesjach tematycznych dotyczących praktycznych umiejętności w edukacji odpadowej. W roli prelegentów wystąpili praktycy związani z edukacją odpadową. Uczestnicy dowiedzieli się, jakie metody zdają egzamin w edukacji o odpadach; jakie praktyczne wnioski płyną z realizacji szkolnych projektów odpadowych. Organizatorem wydarzenia, które odbyło się 12 września 2014 r. był MZGO w Koninie.  

Piknik Ekologiczny

Na zlecenie Urzędu Miasta Koło 20 września 2014 r. zorganizowaliśmy Piknik Ekologiczny. W jego ramach odbyły się m.in. warsztaty tworzenia recyklingowej biżuterii, pokaz mody ekologicznej, występ orkiestry recyklingowej, malowanie ekotoreb. Można było też tworzyć decoupage na butelkach i słoikach, a także wziąć udział w warsztatach czerpania papieru. Dzieci dowiadywały się, jak piękne, niepowtarzalne przedmioty mogą powstać np. z pustych słoików czy kubeczków po jogurtach. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje – dmuchana zjeżdżalnia, warsztaty cyrkowe i występy.

Witryna abrys.pl korzysta z plików cookie. Więcej informacji Zamknij